Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

 

Oświadczyny to niezwykle stresująca, ale także ekscytująca chwila zarówno dla mężczyzny jak i jego partnerki. W końcu wiążą się one z deklaracją nieprzemijających uczuć oraz związaniem się na resztę życia. Symbolem zgody jest pierścionek zaręczynowy widniejący na dłoni ukochanej. Na którym? Oczywiście na serdecznym palcu prawej dłoni. Właśnie tam powinna znaleźć się wizytówka narzeczonej. Dlaczego właśnie w tym miejscu? Tego do końca nie wiemy, jednak obowiązująca tradycja jest nieustannie kultywowana przez przyszłe małżeństwa. Kolejną, bardzo trafną odpowiedzią na główne pytanie będzie to, że pierścionek zaręczynowy powinno się nosić z dumą. W końcu udało nam się znaleźć osobę. z którą założymy nową rodzinę. 

Na którym palcu nosić obrączkę ślubne?

Obrączka ślubna podobnie jak pierścionek zaręczynowy, powinna znaleźć się na serdecznym palcu prawej dłoni. Jest to spowodowane smutną historią naszego kraju. Dawniej mężatki nosiły swoje symbole miłości na lewej dłoni. W wyniku klęski powstania styczniowego, przeniosły je na przeciwną rękę, która wcześniej zarezerwowana była dla wdów. Ten wzruszający wyraz żałoby i solidarności narodowej przetrwał do dziś. Jeśli chodzi o obrączkę na palcu lewej ręki, istnieje pewne wytłumaczenie. Dawniej wierzono, że znajdująca się w nim żyła ma bezpośrednie połączenie z sercem. Część państw w myśl tego stwierdzenia umieściła na nim symbole miłości i tak utworzył się, trwający po nasze czasy podział. 

Czy pierścionek zaręczynowy i obrączka ślubna muszą być na jednym palcu?

Wiemy już, że zarówno pierścionek zaręczynowy jak i obrączka ślubna powinny znaleźć się na serdecznym palcu prawej dłoni. Bardzo często jednak świeżo upieczone małżonki skarżą się na dyskomfort spowodowany zbyt dużą ilością biżuterii. Aby uniknąć efektu przerysowania, bez obaw można przełożyć symbol zaręczyn na lewą dłoń. Nie będzie to zaprzeczeniem żadnej obowiązującej tradycji, a Panna Młoda z pewnością poczuje ulgę. W końcu komfort jest w życiu najważniejszy.